Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kroczewie

Kroczewo, ul. Warszawska 57

09-142 Załuski

Dzień Kolorowej Skarpetki-Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Sama data - kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa - 3.

Włączyliśmy się w obchody „Dnia Kolorowej Skarpetki”.
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.
W ramach zajęć przeprowadzonych z pedagogiem specjalnym i pedagogiem szkolnym z uczniami z kl.0 i 1, dzieci dowiedziały się czym się charakteryzuje Zespół Downa, posłuchały bajki terapeutycznej o chłopcu z zespołem Downa „Tajemnica znikających ciasteczek” oraz wykonały prace plastyczną. Najważniejszym przesłaniem zajęć było uwrażliwienie najmłodszych na różnorodność oraz wzbudzenie postawy szacunku i akceptacji.